הפרעת קשב וריכוז – כפר הנוער "נירים"

כשהקמנו את כפר הנוער “נירים”, הצבנו בפנינו מטרה שאפתנית להגיש את כל הנערים בכפר לבגרות עיונית מלאה.הנ שנמצאים אצלנו הגיעו אלינו אחרי שנפלטו ממספר רב של מוסדות חינוך, עם פערים לימודיים עצומים ועם רקע אישי מורכב וכאוב. רוב הנערים נמצאים בכפר כחלופת מעצר, תחת צו בית משפט וכמוצא אחרון לפני מוסד נעול. עד שהגיעו אלינו, היו רק מעטים שהאמינו שניתן לגשר על הפערים, שניתן להוביל את הנערים להשיגיות לימודית ואישית.

אנחנו מעריכים ש-70% מהנערים מאובחנים או יאובחנו בעתיד כבעלי לקויות למידה. המערכת המסורתית מתמודדת עם בעיות אלה באמצעות “הקלות” (יש לומר התאמות), ובאמצעות הקניית אסטרטגיות למידה (הוראה מתקנת), שעוקפות את הבעיה ונותנות בידי התלמיד מיומנויות שמסייעות לו להתמודד עם השלכות לקויות הלמידה.

צוות בית הספר הבין שהתמודדות עם נושא לקויות הלמידה מחייב התייחסות מקצועית, חדשנית ולא מקובעת. לאחר חריש עמוק שעשינו בתחום לקויות הלמידה בארץ, פנינו למכון “רביב” על מנת שיסייע בידנו לטפל ולמזער את השפעות לקויות הלימודים על תלמידים בבית הספר .

התכנית פועלת כיום בבית הספר כחמישה חודשים. פעמיים בשבוע הגעתם ממרכז הארץ על מנת לתרגל באופן אישי כל אחד מ-20 חניכי הקבוצה, ואנו הקצינו אנשי צוות שיתרגלו את השיטה בשעות אחר הצהריים. התוצאות מדברות בעד עצמן. כשישה נערים מדווחים על שיפור עצום ביכולת הריכוז, בשטף הקריאה ובטכניקות שינון וזיכרון.נערים אלה משייכים את השינוי שחל בהם בחמישה החודשים האחרונים בתחום זה בתרגול של שיטת רביב. נערים אלה מתרגלים את כלי השיטה (שעון, שמיניות, נשימות) לפני כניסה למבחנים (מתכונות ובגרויות) ובכל צומת שמחייבת ריכוז ויכולת התמדה .

נערים אחרים “מצביעים ברגליים” ומתחברים לשיטה, ובעיקר אליכם, רוני וברק.
תרומתכם להצלחת הפרויקט היא עצומה. הסיפור האישי שכל אחד מכם מביא, מאפשר לכל נער לקוי למידה להזדהות אתכם ולראות למולו סיפור הצלחה, סיפור של התמודדות והגעה להישגים. אתם מביאים למפגש הפרטני סובלנות, חום ואמונה ביכולות של הנער, גם אם הוא במצב לא פשוט בתחומים אחרים בכפר. חלק מהנערים רואים בכם כתובת , אוזן קשבת ומקום של רוגע בשגרת היום-יום .

אנו מודים לכם על תרומתכם הייחודית לרוח הכפר, ועל שותפתכם האמיצה במשפחת “נירים” המורחבת. אנו שמחים על ההזדמנות שנקרתה בידינו להמשיך ולעבוד אתכם גם בשנה הבאה עם מחזור ב’ של נירים.

שלכם בידידות ובערכה
גיל חדש
מנהל בית הספר